Babamasszázs

A babamasszázs egy mindenki által könnyen elsajátítható mozdulatsor, ami figyelemreméltóan erősíti és fejleszti az újszülöttek és csecsemők fizikai és lelkiállapotát. A korai fejlesztésben a babatornával együtt  kiemelt egészségóvó hatása mellett segít a koraszülött csecsemők eredményeinek javításában, és a  gyarapodásban. Mérhetően javulnak a csecsemők alvási és evési szokásai.

A folyamatos szemkontaktus, a végig fenntartott nyelvi kapcsolódás mélyíti és erősíti a szülő-gyermek kapcsolatot. A masszázs során a teljes test : fej, nyak, vállak, karok, kéz, pocak, lábak és hát átmasszírozása segít megismerni és megtapasztalni a babának a saját testét, aminek hosszú távú hatása iskolás korig kihat.

Miben segít a babamasszázs?

A teljesség igénye nélkül számos pozitív és fejlesztő hatása van a babákkal eltöltött nyugodt perceknek.

– Serkenti a vérkeringést.

– Javulnak az étkezési és alvási szokások.

– Szülői kompetencia érzése erősödik.

– Stimulálja a baba látási, hallási, tapintási és mozgási érzékeléseit.

– Mélyíti a szülő-gyermek kapcsolatot.

– Koraszülött babáknál gyorsabb gyarapodás érhető el súlyban és hosszban.

– Stimulálja az izmokat.

– Nagyobb érdeklődés a játék iránt.

 

Hogyan masszírozzunk?

Próbáljuk meg a masszázst a napnak mindig ugyanarra a szakaszára időzíteni.  Szánj rá 15-20 percet. Ne időre csináld, zárd ki a külvilágot. A telefont tedd félre, és csak a babádra koncentrálj a masszázs ideje alatt. A szobában legyen megfelelő a hőmérséklet, hogy pelenkában se érezze magát kényelmetlenül. Fontos a bőr-bőr kontaktus érzése. Lehet a baba pelenkában, de akár meztelenül is. 

Helyezd egy biztonságos puha ágyra, vagy fektesd az összezárt combjaidra. Beszélj hozzá, vedd fel vele a szemkontaktust, és ezt próbáld végig fenntartani. Miután csak egymásra figyeltek, jöhet a minden testrészt stimuláló masszázs. Fentről lefelé haladj!

Fej

Óvatos, lassú és körkörös mozdulatokkal a homloktól indulva haladj a tarkóig. A masszázs a simogatásnál erősebb, apróbb nyomással kevert mozdulatokból álljon.

Mellkas

A mellkastól lefelé egészen a has aljáig hosszú, simogató mozdulatokkal húzd lefelé a kezed, majd körkörösen a mellkast is masszírozd át. A mennyiben a köldökcsonk még nem esett le, kerüld ki azt a részt!

Karok, váll

Itt is fentről lefelé haladó mozdulatokkal kezdj, majd a könyök és csukló részeknél hajlítás-nyújtás. Az ujjacskákat egyesével pödörgessük végig. Amennyiben kórházi ellátásban vett részt a baba, a tűszúrás vagy branül helyét kerüljük ki!

Láb

Csípőtől bokáig egyenes vonalban lefelé masszírozd át, hajlíts majd nyújtsd óvatosan a csípő, térd és boka ízületeket. Lábfej és talp se maradjon ki!

Hát

Óvatosan fordítsd hasra a babát. Figyelj a fejére, kapjon levegőt a baba! Valamelyik oldalra hajtsd ki a kis fejét, ne emelje most, ne feszüljön sehol. Itt is a hosszanti simogató mozdulatokkal kezdj válltól derékig, majd a gerinc mellett mindkét oldalt körkörös mozdulatokkal végezz.

 

Utolsó lépésként pedig takard be egy puha plédbe, és öleld magadhoz. A vesztibuláris rendszer , azaz az egyensúly stimulálása az utolsó lépés. Óvatos, ringató mozdulatokkal zárd a masszázst. Ha elalszik a végére, hagyd pihenni.

 

Amennyiben masszázs közben sír, csuklik, köhög, büfiznie kell, éhes, fáj a hasa, vagy bármi egyéb negatív érzése van, először az elsődleges igényét elégítsd ki! Legyen a masszázs egy pozitív, boldogan eltöltött esemény a baba életében. Használhatsz masszázs olajat, de anélkül is ugyanolyan hatásos. Ha használsz hozzá bármilyen krémet, figyelj arra, hogy kimondottan kisbabáknak való legyen, tiszta és természetes anyagokból álljon, ami felszívódhat a baba bőrén keresztül!

Ha úgy érzed hogy egyáltalán nem sikerül felvenni vele a szemkontaktust, vagy nem reagál a hangodra,  mindenképpen keress fel egy korai fejlesztő szakembert. Ha  az izomzata feszes, nehezen nyújtja a könyökét, térdét, nem lehet a tenyerét kinyitni vagy ellenkezőleg túlságosan laza izomzat tapasztalható ( lógó kar, láb, fej), mindenképpen ajánlatos kivizsgáltatni, hogy van-e valamiféle idegrendszeri vagy érési probléma a háttérben. Koraszülöttekkel, újszülöttekkel legyünk türelmesek, az újszülött reflexek még megzavarhatják a szülőt.

 

Scroll to Top