A hason töltött idő pozitív hatásai
A védőnőktől és gyermekorvosoktól rengetegszer hallják a szülők hogy legyen minél többet hason a baba. Valóban olyan fontos hasra fektetni a babát? A válasz egyértelműen igen. A korai fejlesztés egyik legfontosabb eszköze ez. Vannak babák, akik eleve szeretnek hason aludni, de ez nem egyenlő az aktív ébrenléti állapotban hason töltött idővel. Ahhoz, hogy megmutassa pozitív hatását ez az értékes testhelyzet, szükséges a babának ébren lenni, és aktívan résztvenni ennek a kivitelezésében. De mi is pontosan a hason fekvés?
Az első saját tapasztalás! És mennyire fontos!
A hason töltött idő fejleszti a kisbaba motoros, látási és érzékelési (szenzoros) képességeit. Ezt már a baba pár napos korától kezdve lehet és kell is erősíteni. Engedjünk itt is – mint mindenben- a fokozatosság elvének, és az időt igazítsuk a baba igényeihez.
Mennyi időt töltsön hason?
Újszülött korban csak egy-egy percekkel kezdjünk, majd fokozatosan növeljük az időt. A cél , hogy 3 hónapos korára 24 órából egy órát hason töltsön. Természetesen megszakításokkal, kisebb idősávokra osztva. Minél gyakrabban fordítjuk hasra, annál erősebb lesz, és ezt kihasználva mindig egy kicsit nyújtsuk tovább a hason töltött időt. Próbáljuk tudatosan, és szép fokozatosan felépíteni. Ha éppen nincs jó kedve, éhes, vagy beteg, olyankor mindig az elsődleges igényre találjuk meg a megoldást, és csak azután fektessük hasra.
Miért van szükség a hason fekvésre?
– Erősíti a törzsizmokat, a vállakat, a nyakat és a karokat.
– Más helyzetből látja a körülötte lévő világot, új vizuális ingerek érik.
– Segít megelőzni a korai motoros késéseket.
– Torticollis (ferdenyak) és lapos fej esetén kiemelt szerepe van a hason fekvésnek a fejlesztésben.
– A motoros fejlődési szakasz első mérföldköve, amit három hónapos korára már tudnia kell egy babának.
Hogyan fektessük hasra a babát?
A hason töltött idő nem azt jelenti, hogy letesszük hasra a babát, és várjuk hogy történjen valami. A hason fekvés és fej emelés gyakorlását lehet többféle helyzetben végezni. Itt találtok néhány ötletet:
– Ha lerakjuk a földre, mindenképp tegyünk alá egy plédet hogy ne fázzon. Próbáljuk a figyelmét felkelteni valamivel, hogy megemelje a kis fejét. Valami hangot adó tárgy (pl. csörgő, két kiskanál) vagy egyéb játékkal, képpel (pl. fekete-fehér kontrasztos minta) rávenni, hogy felemelje, majd mindkét oldalra elfordítsa a fejét. Az első hónapban bizony ez kemény munka, sok-sok próbálkozás kell hozzá, hogy kitartóan tudja emelni és forgatni mindkét irányba a buksiját.
– Fektessük hason a kanapéra, és üljünk le vele szembe. Énekeljünk neki, vegyük fel vele a szemkontaktust. A babák nagyon szeretik a szüleik arcát nézegetni. Lehet akár egy ilyen rácsodálkozás az első szociális mosoly ideje.
– Dőljünk hátra egy kényelmes fotelben, és fektessük őket a saját mellkasunkra hogy meg kelljen emelnie a fejét, hogy láthassa az arcunkat. Ez is egy jó lehetőség és motiváció a fej emelésére és megtartására.
– Fektessük a babát hason az alkarunkra, tenyerünk magasságában a fejével. Másik kezünkkel biztosítsuk a babát a törzsénél vagy fenekénél, nehogy leessen. Várjuk meg, amíg felemeli a fejét hogy körbenézhessen.
– Üljünk le egy kanapéra, zárjuk össze a combjainkat, és fejjel a szoba felé hason fektessük rá a combunkra. Kicsit höccögtethetjük is.
Ezek a helyzetek mind-mind új tapasztalások, új vizuális ingerek az idegrendszernek, amik ösztönzik a babát arra, hogy megemelje a fejét, hogy többet megismerhessen a világból.
Amennyiben úgy érzi a szülő, hogy nagyon nehezen vagy feszesen emeli- vagy egyáltalán nem tudja emelni- a fejét, vagy hasra téve „repülőzik/úszik” a baba (hátrafeszíti magát), érdemes egy korai fejlesztésben jártas szakembert felkeresni, hogy minél korábban a megfelelő fejlesztést kaphassa meg a baba.
Próbáld elérni hanggal, kontrasztos képekkel, a mimikáddal hogy figyeljen rád a baba. A hirtelen hangos hang már egy újszülött csecsemőből is összerezzenést vált ki. Három hónapos korra már a hang irányába is kell hogy fordítsa a fejét. Amennyiben nem reagál a baba a hangokra, szükségszerű elvinni orvoshoz. Ha 3-4 hónapos korában nem keresi a fejével is a hang forrását, szintén érdemes felkeresni szakembert. Amennyiben kizárják a halláskárosodás lehetőségét, a lassúbb mozgásfejlődés mögött az izomzat feszessége vagy renyhesége is állhat. Ilyenkor egy korai fejlesztésben jártas gyermek gyógytornász, konduktor vagy egyéb szakember tud megfelelő terápiával segíteni.