Az újszülöttek egy csodálatosan felépített rendszer szerint fejlődnek. Minden reflexnek feladata van, és ahogy a jelenlétüknek, később az eltűnésüknek is fontos szerep tulajdonítható. Az idegrendszer folyamatosan érik, így a csecsemő a kezdeti helyzetéhez képest – neurotipikus fejlődés esetén – egy év alatt két lábon járó kisgyermekké cseperedik.
A legtöbb időt a szülő tölti a gyermekével, így ő ismeri a legjobban a szükségeit, jelzéseit, fejlődésének a menetét. A fejlődési mérföldkövekről a védőnő és gyermekorvos is tájékoztatja a szülőt, de az internetről is számos helyen lehet olvasni a témában. Ezek a mérföldkövek egyfajta visszajelzést adnak a baba fejlődéséről, illetve jelzik a lehetséges elakadásokat/megakadásokat is. A fejlődési mérföldkövekkel óvatosan kell bánni, mert minden csecsemő egyéni tempóban érik. Az időhatárok egyfajta viszonyítási alapot adnak. Ami biztos, ha egy-egy fejlődési jelenség huzamosabb ideig nem jelenik meg, vagy az átlagostól eltérő módon alakul, mindenképp jelezni kell szakember irányába.
A letölthető ellenőrző listát érdemes az adott időintervallum közepén, illetve végén is ellenőrizni. Ha esetleg valamit nem tapasztalsz a babánál, a későbbiekben figyeld, megjelenik-e. A fejlődés menetében csúszások beleférnek, de a védőnőnek illetve gyerekorvosnak nyugodtan lehet említeni a felmerült kérdéseket. Amennyiben nagyon sok NEM válasz-ra helyezel X jelet, mindenképp keress fel szakembert. Az ellenőrző listának az a feladata, hogy kiszűrje az atipikus fejlődést, és időben a megfelelő kezelésben vehessen részt a gyermek.
Ha bizonytalan vagy kisbabád fejlődésével kapcsolatban, vagy nagyfokú eltérést tapasztalsz, itt tudsz időpntot foglalni hozzánk: IDŐPONTOT FOGLALOK.