APGAR-skála

     A csecsemők vizsgálata már a kórházban elkezdődik rögtön a születés pillanatától. Sokszor a szülők nem is tudják mit vizsgálnak a gyermekükön, és már a kezükben is vannak az eredmények, melyek jelentését a legtöbb esetben homály fedi. A következőkben részletesen leírom miket figyelnek az orvosok és ápolók a kórházban. Mi az az APGAR-teszt, és miért fontos ez nekünk, korai fejlesztésben dolgozóknak. 

     Az APGAR-vizsgálat eredménye fontos információkat tartalmaznak a baba születés utáni állapotáról, tudunk következtetni egy-egy fellépő fejlődési eltérés kór okára, illetve segíti a munkánkat hogy honnan közelítsük meg a fejlesztést.

      Az APGAR skálát rögtön a születés pillanatában, majd az ötödik  percben is ellenőrzik az újszülött babán. Öt kategóriát néz az APGAR-teszt, ami a külvilághoz történő adaptálódást méri. Minden kategóriában 0,1 vagy 2 pontot kap a csecsemő. A 0 azt jelenti hogy nem megfelelő, az 1 pont az elégséges de nem tökéletes, a 2 pont a tökéletes. Összesen 5×2, azaz  10 pont a maximum. Ennek jelölése ha mindenre 2 pontot kap a baba 10/10, vagy ennél kevesebb.

APGAR-SKÁLA:

A (Appearance ) BŐRSZÍN

P (Pulse) SZÍVVERÉS

G (Grimace) REFLEXEK

A (Activity) IZOMTÓNUS

R (Respiration) LÉGZÉS

Részletesen az APGAR-teszt értékeléséről:

Bőrszín: 2 pont ha a bőr színe mindenhol természetes rózsaszín, 1 pont ha a test rózsaszín de a végtagok kékek, és 0 pont ha sápadt, kék az egész teste a babának.

Szívverés: 2 pont ha az  újszülöttnek percenként 100 fölött van a szívverése, 1 pont ha 100 alatt van, és 0 pont ha nem észlelhető szívverés.

Reflexek: az orrgaratba felvezetnek egy ki szondát, ezzel ingerlik a csecsemőt. 2 pont ha köhög vagy tüsszent, 1 pont ha az arcán megjelenik egy kis grimasz, és 0 pont ha semmi reakciót nem jelez az újszülött.

Izomtónus:  2 pont ha aktív mozgást tapasztalunk, 1 pont ha minden végtag hajlított helyzetben van és nincs nagy mozgástartomány, illetve 0 pont ha ernyedt, petyhüdt a baba.

Légzés: 2 pont felsír a baba, 1 pont ha szaggatott és akadozik a légzés, es 0 pont ha nincs légzés.

 

     Ezeket az értékeket ahogy fentebb is írtam, kétszer is ellenőrzik az újszülötteknél. Amennyiben 7 fölött van az össz pontszám, úgy további teendő nincs. 7 alatt szorosabb megfigyelés, illetve beavatkozás is szükséges lehet. 4 alatt nagy valószínűséggel kell külső beavatkozást alkalmazni.

     A világhoz történő adaptálódás nem ugyanolyan ütemben történik, hiszen nincs két egyforma szülés sem. Vannak babák, akiknek több időbe telik alkalmazkodni a kinti világhoz. Szerencsére a gyors vizsgálatnak, a csecsemőknek a megfelelő ellátásban részesülve nem lesznek komolyabb szövődményei még akkor sem, ha alacsonyabb APGAR értékkel születtek.

Scroll to Top