A mozgásfejlődés

Miért kiemelten fontos a csecsemők fejlődésében a mozgás? Mert mozdulatai által tanulja és értelmezi a világot.

A mozgás behálózza az életünket. A mozgásos készségek tudatos irányítása a születés után fejlődik ki, és a baba növekedésével válnak egyre pontosabbá. A megfelelő mozgásfejlődés lehetővé teszi hogy felfedezze a saját testének működését, mozgásait, illetve a környezetét.

Kétféle mozgástípust különböztetünk meg: nagymozgásos és finommozgásos készségeket.

Nagymozgásos készségeknél a végtagok, a törzs és fej mozgatása történik.

Fej emelése hason, forgás, kúszás, mászás, állás, járás.

Finommanipulációnál a kisebb izmok működései aktívabbak, főleg a kéz és csuklómozgások.

Játék megfogása és elengedése, apróbb eszközök megcsippentése, olló és ceruza használat, evőeszköz használat, gomb és cipzár stb.

A mozgásfejlődés céljai:

    • Önálló hely és helyzetváltoztatás a független játékért.

    • A világ felfedezése.

    • Mozgás által a kommunikáció, szocializáció, érzékszervek és egyéb kognitív területek fejlődése.

    • Önállóság kialakítása.

    A mozgás átszövi a mindennapi teendőket. Már egy ölbe vétel és ringatás is rengeteg új ingert ad a babának. Tartani kell egy pillanatig a kis fejét, a mozdulathoz az idegrendszer alkalmazkodik, keresi a középpontot. Az izmok megfeszülnek és elernyednek. Az alapvető babaápolási teendők teli vannak számunkra láthatatlan kihívásokkal a babáknak, amikre mi nem is gondolunk!

    A mozgás fejlődése egy gyönyörűen felépített folyamat. A mozgás felülről lefelé illetve belülről kifelé történik.  Ennek a folyamatnak optimális esetben 12-16 hónap után egy álló és járó kisbaba az eredménye. Ha szeretnéd tudni mi után mi következik, kattints és töltsd le ingyenesen  a mozgásfejlődési mérföldkövek kiadványt!

Scroll to Top